Flere søgemuligheder
Vi søger i mere end 100 butikker for din bedste tilbud - Behage vent…
- Forsendelsesomkostninger til Danmark (ændre til GBR, FIN, NOR, SWE, FRA, DEU)
Oprette forudindstillede

Alle bøger for 9788711860670 - sammenligne hver tilbud

9788711860670 - Peter Härtling: Große, kleine Schwester, Hörbuch, Digital, 1, 503min - Bog
1
Peter Härtling (?):

Große, kleine Schwester, Hörbuch, Digital, 1, 503min (2003) (?)

Levering fra: TysklandNy boglydbogprodukt for digital download

ISBN: 9788711860670 (?) eller 8711860677, Ukendt sprog, SAGA Egmont, Nye, lydbog, digital download

DKK 66,70 ( 8,95)¹(gratis forsendelse, uden forpligtelse)
Gratis forsendelse, lydbog til download
Fra sælger/antikvarisk
Für Fans von Elena Ferrante, Margaret Atwood und Doris Lessing! Ein Zeitroman über zwei Frauen, voller Einfühlungsvermögen und Raffinesse... Für Fans von Elena Ferrante, Margaret Atwood und Doris Lessing! Ein Zeitroman über zwei Frauen, voller Einfühlungsvermögen und Raffinesse. Peter Härtling erzählt in seinem Roman das Schicksal zweier vollständig ungleicher Schwestern, in dem sich die Zeitgeschichte spiegelt. Lea und Ruth stammen aus dem mährischen Brünn, in dem Tschechen und Deutsche, Juden und Christen einst friedlich und ohne Konflikte zusammenlebten. Bis der Faschismus und dessen Folgen diese Einheit und dieses friedliche Zusammenleben zerstörte. Es ist ein bewegender und wundervoller Roman voll Witz, Einfühlungsvermögen und Raffinesse mit seiner doppelten Perspektive und gebrochenen Chronologie. Dem Autor ist es wie keinem anderen zuvor gelungen, die verschiedenen Wege der Liebe sowie Politisches und Privates geschickt miteinander zu verweben und zu verbinden, wobei ihm mit Lea und Ruth zwei wunderbare Charaktere gelungen sind. Peter Härtling, geboren am 13. November 1933 in Chemnitz, lebt seit Anfang 1974 als freier Schriftsteller. Peter Härtling wurde im 2003 mit dem Deutschen Bücherpreis ausgezeichnet wurde. 1. Sprache: Deutsch. Erzähler: Sibylle Kuhne. Hörprobe: http://samples.audible.de/bk/lind/003044de/bk_rhde_002536_sample.mp3. Digitales Hörbuch im AAX Format.
Sælgeren ordrenummer: B07BF9PHVR
Platform ordrenummer Audible.de: 44177686
Kategori: Zeitgenössische Literatur
Data fra 11-04-2018 22:18h
ISBN (alternativ notationer): 87-11-86067-7, 978-87-11-86067-0
9788711860670 - Große, kleine Schwester (Ungekürzt) als Hörbuch Download - MP3 Peter Härtling - Bog
2

Große, kleine Schwester (Ungekürzt) als Hörbuch Download - MP3 Peter Härtling (?)

Levering fra: Forenede Kongerige Storbritannien og NordirlandNy boglydbogprodukt for digital download

ISBN: 9788711860670 (?) eller 8711860677, Ukendt sprog, SAGA Egmont, Nye, lydbog, digital download

DKK 55,82 ( 7,49)¹(gratis forsendelse, uden forpligtelse)
Fra sælger/antikvarisk
Große, kleine Schwester (Ungekürzt) ab 7.49 EURO
Sælgeren ordrenummer: 31967639
Platform ordrenummer Ebook.de (Audio): 21715376147
Kategori: Medien > Musik & Tonaufnahmen
Data fra 11-04-2018 22:18h
ISBN (alternativ notationer): 87-11-86067-7, 978-87-11-86067-0

9788711860670

Finde alle tilgængelige bøger til dit ISBN-nummer 9788711860670 Sammenlign priser hurtigt og nemt og Bestil med det samme.

Tilgængelige sjældne bøger, brugte bøger og brugte bøger med titlen "Große, kleine Schwester (Ungekürzt) als Hörbuch Download - MP3" fra Peter Härtling står helt.

Bøger i nærheden

>> til arkiv